събота, 28 януари 2012 г.

Минало

Минало, традиции

Във фоайето на читалището има музейна сбирка. Експонатите са дарени от жителите на село Черногорово. Да се знае, да се помни, да се пази за идните поколения!

петък, 27 януари 2012 г.

Библиотека



 Дейността на библиотеката е свързана с обработване  и организиране достъпа на информация,  опазване на литературното и културно наследство. Книжният  фонд наброява около 10 000 тома, като 100% от фонда е предоставен за свободно ползване. За съжаление според показателите на ЮНЕСКО, за библиотеката трябва да постъпват около 2000 нови книги и библиотечни документи в рамките на  една календарна година. Това налага инвестиране на значителни финансови ресурси, с които не разполагаме. Закупуването  става  със средства събрани от читателски такси и проекти.
 В библиотеката е извършен основен ремонт, подменена е  дограмата с PVC,  а помещенията са боядисани.
Библиотеката разполага с обособени три отдела : Отдел за възрастни с читалня, Детски отдел с читалня и Справочен отдел, в който са разположени 5 компютъра, мултифункционално копирно устройства, проектор и екран, всички спечелени по Проект Глобални библиотеки. Наличието на  интернет позволява на все повече млади хора да търсят и намират всякаква информация.
Ежегодно се организират литературни утра на много теми, някои от които са „На гости при книголюбко”, „Аз съм вече грамотен”, "Приказна съкровищница – български приказки, гатанки и поговорки”,    „Знам ги наизуст – любими български стихотворения за деца” и много други.
Библиотеката редовно участва в кампаниите Националната библиотечна седмица и Голямото четене.
 При закупуването на художествената литература се съобразяваме с читателското търсене, учебните програми и актуални заглавия на български и чужди автори.

Нови книги!!!

Читалище "Христо Ботев"
Читалищни дейности

Чрез дейността на читалището ученици, младежи и граждани получават възможност за пълноценно осмисляне на свободното  време. Всички успешно развиват интересите и способностите си, както и получават възможности да изявят себе си в празници, конкурси, чествания, фестивали и други мероприятия, свързани с културния календар на читалището.
Цялата читалищна дейност не би била възможна без любезното сътрудничество на колектива от преподаватели в двете училища в селото - Начално училище „Св. Св. Кирил и Методий“ с директор Веска Василева и ОУ „Асен Златаров” с директор Иванка Телбизова, както и членовете на Пенсионерски клуб и Кметство Черногорово.

Състав за автентичен фолклор и обичаи

Съставът за автентичен фолклор и обичаи зарежда публиката с много енергия и положителни емоции, породени от автентичните народни носии, изпълнението на народните песни, хора и обичаи. Съхраненото фолклорно богатство от групата е вдъхновение, което ни кара да се чувстваме горди, че сме българи, утвърждава ни духовно и ни извисява като европейци. Участието им  през годините свързваме с Бабинден, Трифон Зарезан, Гергьовден, Великден, обичаи,заснети от БНТ и Телекабел „Бъдни вечер", „Тодоровден”, „Ританица”, „Седянка - Плетене на асър“ и др.
Групата е носител на златни и сребърни медали от Копривщица, Неделино, Батак и други фестивали за народно творчество.
Ръководител на Състава за автентичен фолклор и обичаи е Мария Тричкова.

Танцов състав

Не може да не ти се отвори душата, ако видиш на сцената да излезят близо 60 деца, облечени в носии, със закичено цвете в косата, макар и плахи, но танцуващи с настроение. Танцовият състав има множество  изяви в град Пазарджик, Костандово, Дорково, Батак и Копривщица.
Ръководител на танцовия състав е Костадин Низамов. Под негово ръководство през последните години същесвтува и Формация за народни танци за възрастни.В ритъма на народните  хора и ръченици младите жени научават  най-популярните български народни хора от етнографските области на България: шопска, северняшка, пиринска, тракийска, добруджанска, родопска и Странджа. Придобиват самочувствие да поведат  хорото на всяка сватба или празненство.Освобождават се от натрупаното ежедневно напрежение, поддържайки чрез танца добър тонус и идеална фигура.

Детско юношеска вокална група

Изявите на Детско-юношеската вокална група са многобройни.
Без тяхното участие не минава празник в селото. Те са малките звънчета на Черногорово.
Ръководител на Детско юношеската вокална група е Ангел Лазаров - преподавател по български език и музика  в училище "Асен Златаров".

Кръжок по краезнание

Постоянната етнографска експозиция, намираща се във фоайето на Читалището, непрекъснато се допълва от децата, участващи в кръжока по Краезнание.
Мечтата на децата от кръжока е тяхната събирателна дейност да завърши с отпечатването на диплянка с песните, обичаите и традициите  на Черногорово.
Ръководител на кръжока по краезнание е господин Иван Иванчев – преподавател по история в училище "Асен Златаров".

Кръжок по изобразително изкуство

Творбите на децата от кръжока по изобразително изкуство украсяват стените на детския отдел в библиотеката и едно от фоайетата на читалището.
Ръководител на Кръжока по изобразително изкуство е Кирил Николов.

Кръжок Млад приятел на книгата

Кръжок Млад приятел на книгата е новосъздаден . С негова помощ в библиотеката се провеждат множество литературни утра и литературни четения.
Ръководител на кръжока Млад приятел на книгата е Виолета Табакова – секретар-библиотекар в читалището.

Народно Читалище „ХРИСТО БОТЕВ 1928 ГОДИНА село Черногорово“е организация с нестопанска цел. Читалището е първоприемник на учреденото през 1928 г. културно средище и от същата година носи името "Христо Ботев".
То е самоуправляваща се българска културно-просветна организация и се изгражда върху принципите на доброволността, демократизма и автономността. В него може да участва всеки български гражданин, без ограничение на възраст, пол, партийна, етническа и религиозна принадлежност.

Целта на читалището е да създава, опазва и разпространява духовните ценности, да развива творческите способности и да задоволява културните потребности на населението и неговите интереси; да подпомага и организира културни прояви.